Conference Program

Program of section Control Systems

Presentations

 
Jaroslav Antoš, Martin Bušek, Pavel Dostrašil:
The Movable Mechatronic Kinetic Sculpture with Glass Pendants on Electronic Cams
Presenter(s): Antoš, Jaroslav
 
Jozef Duda:
Parametric Optimization of a Second Order Time Delay System with a P-Controller
Presenter(s): Duda, Jozef
 
Arnold Jager, Tomas Cechura, Martin Švejda:
Non-standard robots for NDT of pipe welds
Presenter(s): Jáger, Arnold
 
Lucas Carvalho Gonçalves, Murillo Ferreira Dos Santos, Rafael José Fonseca de Sá, Josué Lima Da Silva, Henrique Borges Rezende:
Development of a PI Controller through an Ant Colony Optimization Algorithm Applied to a SMAR Level Didactic Plant
Presenter(s): Ferreira dos Santos, Murillo
 
Miroslav Pawlenka, Miroslav Mahdal:
CompactRIO control system for active vibration control
Presenter(s): Pawlenka, Miroslav
 
Karla Sladka, Jiri Czebe, Renata Wagnerová:
The 2DOF controller implementation in control system with single-chip computer
Presenter(s): Sladka, Karla
 
Dusan Krokavec, Anna Filasova:
State Control Design for Discrete-time Systems with State Constraints
Presenter(s): Krokavec, Dusan
 
Dusan Krokavec, Anna Filasova:
Design of linear dynamical controllers with D-stability constraints
Presenter(s): Krokavec, Dusan
 
Caner Sancak, Fatma Yamaç, Mehmet Itik:
Forward Kinematics and Control of a Planar Cable Driven Parallel Robot
Presenter(s): Itik, Mehmet
 
Mateusz Pietrala, Marek Jaskuła, Andrzej Bartoszewicz:
Reaching phase elimination in terminal sliding mode control of second order systems
Presenter(s): Pietrala, Mateusz
 
Štefan Peško, Tomáš Majer:
Line Planning with Minimal Travel and Transit Times
Presenter(s): Majer, Tomáš
 
Alessandra Mironova, Benedikt Haus, Paolo Mercorelli:
Reduced Order State Observer Design Combined with an Extended Kalman Filter for Peltier Cells
Presenter(s): Mercorelli, Paolo
 
Mateusz Pietrala, Marek Jaskuła, Andrzej Bartoszewicz:
Terminal sliding mode control of second order systems with velocity constraint
Presenter(s): Pietrala, Mateusz
 
Andrzej Bartoszewicz, Marek Jaskuła, Mateusz Pietrala:
IAE optimal sliding mode control for second order dynamical systems
Presenter(s): Jaskuła, Marek
 
Aneta Łukowska, Piotr Tomaszuk, Maciej Ciężkowski, Kazimierz Dzierżek, Maciej Rećko:
Acceleration Control Approach of Double Inverted Pendulum System
Presenter(s): Łukowska, Aneta
 
Liviu Florin Manta, Dorin Popescu, Horatiu Roibu, Cristian Petre Copilusi:
Kinematic analysis and control for upper limb robotic rehabilitation system
Presenter(s): Manta, Liviu Florin
 
Constantin Marin, Dan Popescu, Emil Petre, Dan Selisteanu:
Computer control of the orthogonalization plants in textile industry
Presenter(s): Marin, Constantin
 
Agata Nawrocka, Marcin Nawrocki:
Intelligent control systems
Presenter(s): Nawrocka, Agata
 
Dan Selisteanu, Monica Roman, Dorin Sendrescu, Emil Petre, Bogdan Popa:
A Distributed Control System for Processes in Food Industry: Architecture and Implementation
Presenter(s): Not defined.
 
Manuel Flores Moran, Wendy Yanez Pazmino, Julio Barzola Monteses:
Genetic Algorithm and Fuzzy self-tuning PID for DC motor position controllers
Presenter(s): Flores Moran, Manuel Eduardo
 
Ahmet Cagri Arican, Sinan Ozcan, Bedrettin Mahmut Kocagil, Umit Mufit Guzey, Engin Hasan Copur, Metin Uymaz Salamci:
Linear and Nonlinear Optimal Controller Design for a 3 DOF Helicopter
Presenter(s): OZCAN, Sinan